چاپ لیبل

لیبل چیست؟

لیبل ، برچسبی است بر روی انواع محصولات، که کارکرد های مختلفی در انتقال پیام از تولیدکنندگان به مشتریان و بطور کلی ‏اطلاع رسانی درباره کالا دارد.‏

در چاپ دیجیتال ، لیبل ها به انواع یووی، لیبل سلفون مات، براق و… تقسیم میشوند. لیبل های کاغذی ‏بدلیل ارزان بودن بالا ترین مصرف را دارند و در انواع مات، گلاسه، نیمه گلاسه و در رنگ های مختلف ‏تولید میشوند. زیادترین مصرف لیبل کاغذی در بسته بندی کالا ها و درج اطلاعات بر روی محصولات ‏تولید شده است.

کارخانه ها و کسب و کار های مختلف به برچسب هایی نیاز دارند تا روی محصولات خود بچسبانند تا با نام آنها شناخته شوند. در کنار آن مواردی مانند بارکد محصول و برخی اطلاعات دیگر هم با استفاده از برچسب ها روی کالا چسبانده میشود.

چاپ لیبل و برچسب تفاوتی با یکدیگر ندارند و بعنوان مترادف استفاده میشوند. در حقیقت برچسب ترجمه ی فارسی کلمه ی انگلیسی لیبل است. البته برچسب به قسمت چسبنده ی لیبل هم گفته میشود.

چاپ-لیبل

انواع متریال برای چاپ لیبل

متریال قسمت مهم ساخت لیبل است که چاپ روی آن انجام میشود. هر متریال ویژگیهای خاص خود را دارد که آن را برای استفاده ی خاصی مناسب کرده است و میتوان از آنها در چاپ لیبل کمک گرفت.

کاغذ روکش گلاسه

متریال کاغذ روکش گلاسه دارای یک روکش اضافی است که به سطح آن حالتی آینه ای و صیقلی میدهد.

روکش صیقلی باعث میشود جوهر به خوبی روی سطح لیبل اضافه شود و هم چنین جلوه ی خاصی به آن میدهد. روکش اضافی هم چنین باعث افزایش مقاومت برچسب در برابر پارگی و رطوبت میشود. این متریال برای چاپ برچسب نوشیدنی ها مناسب است.

کاغذ روکش با استفاده از دستگاه

در این مواد یک ماشین روکشی را روی کاغذ قرار میدهد. این متریال برای چاپ برچسب برای محصولاتی که کیفیت بالاتر برای مقاومت بیشتر در برابر رطوبت نیازی ندارند مناسب است. این متریال برای مصارف کلی در بخش های مختلف صنایع استفاده میشود.

کاغذ بدون روکش

متریال بدون روکش همانطور که از اسم آن ها هم مشخص است در فرآیند تولید روکشی ندارند و سطح آن ها صاف نمیشوند. بافت های مختلف را میتوان با هم ترکیب کرد تا جنس و شمایل متفاوتی داشته باشند. از این متریال برای چاپ لیبل نوشیدنی ها استفاده میشود.

متریال ترکیبی

متریال ترکیبی میتوانند PP، PE، PO یا PVC بر پایه ی مواد فیلم سفید یا شفاف باشند. این متریال در برابر مواد شیمیایی و رطوبت مقاومت فوق العاده ای دارند. روکش آنها هم اکثرا صیقلی است و سطحی مناسب برای جوهر است تا با رنگهای روشن و عمیق روی آن قرار بگیرد. از این متریال برای چاپ لیبل در صنایع مختلف که محصولات در معرض مواد شیمیایی مختلف یا رطوبت هستند استفاده میشود.

متریال حرارتی

متریال حرارتی این امکان را در اختیار شما قرار میدهند که قبل از استفاده از آنها اطلاعات مختلفی را روی آن مانند قیمت، اطلاعات محصول یا تاریخ و بارکد را چاپ کنید. این متریال ممکن است بر پایه یه فیلم باشد یا کاغذ، نوع آن را استعمال آن مشخص خواهد کرد.